| Register  | FAQ  | Search | Login 
It is currently Wed Aug 20, 2014 6:17 am

All times are UTC - 6 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 19 posts ] 
Author Message
 Post subject: How much do cashew pieces cost
PostPosted: Mon Nov 01, 2010 6:06 pm 
Offline
Venomous Head of Veganism
User avatar

Joined: Tue Oct 19, 2010 2:21 pm
Posts: 8586
OK so does your bulk bin have cashew pieces? And are they way cheaper than whole cashews? I've seen them for about 6 bucks a pound, and I'm just fact checking with y'all that that's pretty accurate.

_________________
"You guys are a little bit fast to identify as not-mumbles. " ~ mumbles


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: How much do cashew pieces cost
PostPosted: Mon Nov 01, 2010 6:08 pm 
Offline
Discovered unobtainium
User avatar

Joined: Tue Oct 19, 2010 9:21 pm
Posts: 11988
Location: Dinosaur Stampede
$11/lb at the health food store I used to have accessnto; $9/lb at Wegmans, but they only have salted.

_________________
"This is the creepiest post ever if you don't know who Molly is." -Fee
"a vegan death match sounds like something where we all end up hugging." -LisaPunk


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: How much do cashew pieces cost
PostPosted: Mon Nov 01, 2010 6:09 pm 
Offline
Dr Bronners, MD
User avatar

Joined: Wed Oct 20, 2010 2:36 pm
Posts: 4619
Location: Philadelphia
I'm just going from memory here, but whole cashews are usually like $9/lb and the pieces are around $6/lb. I think.

_________________
@amandabear / illustration portfolio / will draw for cookies / more tea wesley?

"I'm now officially wafflesexual." - booberthefraggle


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: How much do cashew pieces cost
PostPosted: Mon Nov 01, 2010 6:11 pm 
Offline
Has it on Blue Vinyl
User avatar

Joined: Tue Oct 19, 2010 9:42 pm
Posts: 2196
That's the way it is where I buy my bulk stuff. I know the organic pieces are right around the same price as whole conventional cashews ($6-ish?).


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: How much do cashew pieces cost
PostPosted: Mon Nov 01, 2010 6:13 pm 
Offline
Making Threats to Punks Again
User avatar

Joined: Wed Oct 20, 2010 2:22 pm
Posts: 1117
Location: va
They are just under $5 a lb for the pieces at my store.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: How much do cashew pieces cost
PostPosted: Mon Nov 01, 2010 6:18 pm 
Offline
Venomous Head of Veganism
User avatar

Joined: Tue Oct 19, 2010 2:21 pm
Posts: 8586
Wow guys, what a discrepancy!

PS Thank you spell check because I apparently have no idea how to spell discrepancy at all.

_________________
"You guys are a little bit fast to identify as not-mumbles. " ~ mumbles


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: How much do cashew pieces cost
PostPosted: Mon Nov 01, 2010 6:33 pm 
Offline
Nailed to the V
User avatar

Joined: Wed Oct 20, 2010 1:23 pm
Posts: 538
Location: *the* state with the only votes that matter
6.99 at the co-op in bulk.

_________________
Previously known as Asstrogirl
http://www.veganappetite.com


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: How much do cashew pieces cost
PostPosted: Mon Nov 01, 2010 6:38 pm 
Offline
Discovered unobtainium
User avatar

Joined: Tue Oct 19, 2010 9:21 pm
Posts: 11988
Location: Dinosaur Stampede
IsaChandra wrote:
Wow guys, what a discrepancy!

PS Thank you spell check because I apparently have no idea how to spell discrepancy at all.


East coast = forked for groceries

_________________
"This is the creepiest post ever if you don't know who Molly is." -Fee
"a vegan death match sounds like something where we all end up hugging." -LisaPunk


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: How much do cashew pieces cost
PostPosted: Mon Nov 01, 2010 6:38 pm 
Offline
Addicted to B12 Enemas
User avatar

Joined: Mon Oct 25, 2010 12:14 pm
Posts: 255
Location: austin, tx
they are $5.99/lb. at my local health food store.

_________________
my blog: Busy Veggie Mama


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: How much do cashew pieces cost
PostPosted: Mon Nov 01, 2010 7:29 pm 
Offline
Wears Pleather Undies
User avatar

Joined: Wed Oct 20, 2010 9:23 pm
Posts: 24
Location: michigan
i can get (raw, unsalted) pieces for about $5/lb at my awesome local health food store. i can also get them around that price at indian stores near here. i don't know about the whole ones because i always use pieces, but they're definitely more than the pieces.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: How much do cashew pieces cost
PostPosted: Mon Nov 01, 2010 8:42 pm 
Offline
WRETCHED
User avatar

Joined: Tue Oct 19, 2010 6:54 pm
Posts: 8461
Location: Maryland/DC area
lavawitch wrote:
IsaChandra wrote:
Wow guys, what a discrepancy!

PS Thank you spell check because I apparently have no idea how to spell discrepancy at all.


East coast = forked for groceries


Umm... I hate to tell you but I gotta agree with $6/lb for pieces.

_________________
You are all a disgrace to vegans. Go f*ck yourselves, especially linanil.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: How much do cashew pieces cost
PostPosted: Mon Nov 01, 2010 8:52 pm 
Offline
Dr Bronners, MD
User avatar

Joined: Wed Oct 20, 2010 2:36 pm
Posts: 4619
Location: Philadelphia
Oh, yeah, whole ones are cheaper at my local Indian grocer. $4 or 5 bucks a pound.

_________________
@amandabear / illustration portfolio / will draw for cookies / more tea wesley?

"I'm now officially wafflesexual." - booberthefraggle


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: How much do cashew pieces cost
PostPosted: Mon Nov 01, 2010 11:03 pm 
Offline
WELFARIST!
User avatar

Joined: Wed Oct 20, 2010 1:57 pm
Posts: 5074
I just bought 500 g (so just over 1 lb) of whole unsalted cashews on my shopping trip this weekend and it cost $9.99.

I don't really see "cashew pieces" per se, or labeled as such around these parts. I mean some of my "whole cashews" are in pieces but most are whole. If I want pieces, I guess I'd chop them.

_________________
"I'm sorry! I'm Canadian!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: How much do cashew pieces cost
PostPosted: Tue Nov 02, 2010 6:41 am 
Offline
Wrote Dissertation on Vegans, Meat, and the Deserted Island Question
User avatar

Joined: Wed Oct 20, 2010 9:21 pm
Posts: 1641
Location: Brisbane, Australia
Organic cashew pieces AU$15.00/kilo
Organic cashews AU$23.25/kilo

Online prices from a wholesaler to the public, AU dollar is about the same as US (a bit lower value) and a kilo is 2.2lbs.

_________________
Mel makes vegan food


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: How much do cashew pieces cost
PostPosted: Tue Nov 02, 2010 7:28 am 
Offline
Mispronounces Daiya
User avatar

Joined: Wed Oct 20, 2010 4:14 pm
Posts: 1429
Location: The Latham Compound
Broken ones are something like $5-$6/lbs for raw. I don't remember if they're organic or not....

_________________
http://megatarian.blogspot.com


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: How much do cashew pieces cost
PostPosted: Tue Nov 02, 2010 8:58 am 
Offline
Loves Carrots (in the biblical sense)
User avatar

Joined: Mon Oct 25, 2010 7:49 am
Posts: 74
Location: MA
I just got a couple lbs of raw cashew pieces at Whole Foods on sale for 3.99/lb. I think they are usually 4.99. The whole cashews were I think 6.99.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: How much do cashew pieces cost
PostPosted: Tue Nov 02, 2010 9:18 am 
Offline
Bends forks with mind powers
User avatar

Joined: Wed Oct 20, 2010 11:59 pm
Posts: 158
Location: mke
I'm going to go with the $6/lb. pieces and $9/lb. whole for raw. I can't remember if they're organic or not.

Do they just sort out the pieces from the whole cashews, or do they intentionally break up cashews to sell pieces?

ETA: I think they're actually $6.99 and $9.99.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: How much do cashew pieces cost
PostPosted: Tue Nov 02, 2010 10:31 am 
Offline
Tofu Pup

Joined: Sat Oct 23, 2010 7:40 pm
Posts: 10
From the bulk bins, raw pieces are $3.44/lb, and whole are $5.67/lb. I'm pretty sure they're not organic.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: How much do cashew pieces cost
PostPosted: Mon Nov 08, 2010 3:51 pm 
Offline
Writes Vegan Haiku

Joined: Mon Oct 25, 2010 3:41 pm
Posts: 33
The price around here varies too, depending on where I buy them.
At the co-op near my house they are $6/lb for pieces. Another health food store has them for $9/lb and the cheapest I have found is $4/lb. I never buy whole so I can't give a price there.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 19 posts ] 

All times are UTC - 6 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Template made by DEVPPL/ThatBigForum and fancied up by What Cheer